Přinášíme a rozvíjíme umění nenásilné komunikace
v České republice

Blog o Nenásilné komunikaci

Louise Romain – představujeme trenérku

3.4.2014 Ondráš Přibyla

Louise Romain Setkání s Louise téměř každého překvapí. Nejprve naprostou přímostí a upřímností se kterou mluví o čemkoliv, co je právě ve vzduchu. Podruhé, když si uvědomíte, že cokoliv, co takto říká, říká s velikou pozorností a respektem ke všem přítomným. A potřetí smyslem pro humor a hravostí. Její semináře jsou nejzajímavější, když improvizuje.
Jako trenérka Nenásilné komunikace (angl. NVC) má široký záběr – od workshopů pro velké firmy, až po výchovu dětí a rodičovská témata. Svůj medailonek má napsaný ve dvou verzích a ráda je uvádí vedle sebe. Tak jsme je přeložili a uvádíme je vedle sebe také:

Seriozní verze

Louise Romain je trenérka osobnostního a profesního rozvoje. Svou první konzultační firmu spustila roku 1982 a jako trenérka a konzultantka v byznysu pracovala až do 1993 – kdy se stala matkou dvou dětí, přestěhovala se do Francie a založila Peace Factory. Nenásilnou komunikací se zabývá od roku 2005, výcvik absolvovala přímo u autora tohoto přístupu, Marshalla Rosenberga. Později pracovala v jeho trenérském týmu. Louise přináší NVC do vzdělávání, patří mezi zakladatele projektu NVC Education Europe a aktivní členkou NVC Education France. Vedle působení v Evropě vede Louise pravidelně kurzy v Africe prostřednictvím University of Peace (Rwanda, Senegal, Gambie, Kongo, Středoafrická republika). Nenásilnou komunikaci Louise používá jak pro orientaci v dynamickém byznys prostředí, tak i jako terapii a nástroj napomáhající transformaci a dosažení plnosti v životě.

Třošku více o tom, co Nenásilná komunikace dává učitelům najdete v rozhovoru s Louise: Být autoritou ve třídě.

Lehkovážná verze

Ahoj, mám prý napsat něco o Louise Romain. To není lehké, protože jsem to já a nechci se zklamat. Tak kde začít?
No, určitě vám můžu říct, že moje děti zbožňují to, co dělám. Ale to vás možná o ničem nepřesvědčí, protože moje děti jsou dozajista zaujaté. Mohla bych říct, že k tomu, abych se pořádně naučila NVC (Nenásilnou komunikaci) jsem prošla zhruba 80 dny výcviku s Marshallem Rosenbergem. Rozhodla jsem se jít se učit ke „zdroji“, jak se říká. A hodně lidí prý vnímá podobnosti mezi Marshallem a mnou i našim způsobem předávání NVC. Tak jen doufám, že tahle podobnost nezahrnuje jeho huňaté obočí a tvar pupku. Semináře moc nepřipravuju. Asi proto, že důvěřuji tomu, že když přijdu do místnosti, budu schopná vycítit, co je právě pro lidi živé. Ze začátku mě to trochu děsilo, ale pak jsem si uvědomila, že se účastníci i já hodně naučíme. A k tomu je to ještě legrace. Mám na to mnoho skvělých vzpomínek. Naprosto miluju to, co dělám, což neznamená, že jsem slavná (zatím).

Pokud máte stále pochyby, zda se se mnou chcete potkat, promluvit si, pozvat mě k vám, pak vězte, že patřím mezi nejzdvořilejší trenéry NVC mojí generace. A chcete-li přece jen něco konkrétního dodám, že pracuji nejen se školami, pedagogy a firmami, ale i s obyčejnými lidmi v Africe.

…a proč jsme Louise pozvali?

Ondráš: S Louise jsem zažil workshopy na podivná témata – třeba flirtování jako tréning NVC. Jednou si dokonce usmyslela, že povede čistě mužskou skupinu, kde jsme mluvili o docela intimních mužských záležitostech. A vždycky byla perfektně v souladu s tématem a atmosférou a dávala přesné a hluboké podněty. Někdo se její přímosti trochu bojí, ale pro mě je to asi nejzajímavěší trenérka, kterou jsem potkal.
Adam: Ocitl jsem se na workshopu NVC – bylo to právě s Louise a překvapilo mě, že se ani nezeptala na zkušenosti lidí s NVC, vyhnula se obvyklému teoretickému výkladu, ale jakýmsi způsobem velmi rychle zachytila, co skupinu zajímá a do toho se společně s námi vrhla. Velmi příjemný pro mě byl prostor a volnost, kterou mi dává a zároveň přesné vedení, když je třeba.« Zpět na výpis článků